Pioneers in the industry, we offer fancy butta fabric, viscose russian silk fabric, natural crepe fabric, natural crepe with moti embroidery, pure viscose nature crepe with position print & coading work and pure viscose nature crepe position print fabric features multicolors print with sequence work from India.
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Prints/Pattern | Buttas |
| Occasion | Party Wear |
| Width(in inches) | 44 inch/112 cm |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Width(In Inches) | 44-45 |
| Design/Pattern | Plain |
| GSM | 50-100 |
| Color | White |
| Brand | SILK INIDA CORPORATION |
| Features | VISCOSE FABRIC |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 450 / Meter Get Latest Price
| Design/Pattern | Embroidery |
| Material Quantity | natural crepe |
| Packaging Type | than |
| Wash Care | Machine wash |
| Product Type | 3133222 |
| Occasion | party |
| Usage/Application | dress material |
| Fabric | best quality fabric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 700 / Meter Get Latest Price
| Design/Pattern | Embroidery |
| GSM | 60 |
| Color | Pink |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 8 Kg |
| Wash Care | Handwash |
| Product Type | Fabric |
| Occasion | Wedding, Festive |
| Technique | Embroidery Moti Work |
| Fabric | Crepe |
| Country of Origin | Made in India |
| Silk India | 8 Kg |
Minimum order quantity: 20 Meter
PREMIUM NATURAL CREPE FABRIC WITH DESIGNER POSITION PRINT AND BEAUTIFUL MOTI EMBROIDERY. LUXURY BIDS WORK WITH FINE FINISH ON 44 INCH WIDTH. PERFECT FOR DESIGNER SUITS, LEHENGAS AND PARTY WEA
₹ 590 / Meter Get Latest Price
| GSM | 50-100 |
| Material Quantity | 20 Mtr |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 44 |
| Weight | 11 Kg |
| Print Type | Position Print |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 750 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Poly Crepe |
| GSM | 50-100 |
| Color | Pink |
| Design/Pattern | Printed |
| Material Quantity | 1000 |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 44 |
| Print Type | Position print |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Material | 100% Viscose |
| GSM | 120 GSM |
| Width | 44 in |
| Weave Pattern | Jacquard Floral |
| Use | Dress |
| Design | Printed |
| Occasion | Party Wear, Wedding Wear, Formal Wear, Ethnic Wear, Casual Wear |
| Fabric Type | Woven |
| Wash Care | Machine Wash Gentle, Hand Wash |
| Other Details | Crepe Viscose Jacquard |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 490 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Butter Crepe |
| GSM | 70 GSM |
| Width | 44 in |
| Use | Kurti, Gown, Dress Material |
| Color | Multi Color |
| Fabric Content | Poly Cotton |
| Cut Type | Than |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 420 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Color | viscose fabric |
| Pattern | Plain |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Usage/Application | fancy dress material |
| Product Code | 18181881 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Width | ~44 |
| Model Name/Number | 54545XQ11 |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Quilting |
| Pattern | Plain |
| Width | 44 inch/112 cm |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Modal cotton 44 panna
best quality fabric viscode fabric
GSM 68 use to saree and fancy dress
kurti manufacturing ptice
₹ 510 / Meter Get Latest Price
| GSM | 120 |
| Width | 44 inches |
| Color | Multicolor |
| Prints/Pattern | Printed |
| Usage/Application | Suiting |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Meter
The Viscose Mal Cotton fabric is a popular textile choice, offering a comfortable and highly manageable alternative to pure natural fibers. This blend typically combines Viscose (a semi-synthetic rayon), Mal Mal (a very fine, soft cotton), and possibly other cotton varieties.
Viscose provides a beautiful drape, soft sheen, and rich color absorption, making the fabric look luxurious and vibrant. It mimics the feel of silk while being more affordable. The Mal Cotton component, particularly Mal Mal, contributes essential natural qualities: excellent breathability, high moisture absorbency, and exceptional softness. This makes the fabric very comfortable to wear, especially in warm and humid climates.
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India