Our range of products include space silk fabric, soft tebi silk fabric, viscose georgget saree with running blouse, viscose georgette saree with running blouse, dola silk saree and pure dola silk.
₹ 285 / Meter Get Latest Price
| Fabric Composition | Pure Silk (100% Silk) |
| Fabric Name | space silk |
| Silk Type | Vichitra Silk |
| Width | 58 inches |
| Weight | 40 Grams |
| Product Type | Printed |
| Material | 100% Silk |
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Weave / Design | silkfabric |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Material | tebby fabric |
| Saree Length | 20 M |
| Width (Panna) | 44 inch |
| Blouse Type | Unstitched |
| Weight (GSM) | 90 GSM |
| Zari Type | Copper Zari |
| Finish | Solid Color |
| Design | Geometric |
| Use | Lehenga, Garments, Saree, Dupatta, Kurti / Kurta |
| Border Type | Jacquard Border |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Embroidery Type | butti work |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Work | Viscose |
| Print or Pattern | Georgget Saree |
| Occasion | Casual |
| Fabric Type | Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidery |
| Print or Pattern | Viscose Georgette |
| Occasion | Casual |
| Fabric Type | Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Style | Printed |
| Silk Type | Dola Silk |
| Color | Red |
| Work | Gota Work |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 390 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Silk Type | Dola Silk |
| Color | multicolor |
| Work | heavy |
| Saree Length | dress material |
| Occasion | Party Wear |
| Manufactured By | SILK INDIA CORPORATION |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Out Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Material | DRESS LAHENGA |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Usage Application | DRESS, SAREES ,KURTI |
| Country of Origin | Made in India |
pure Dola silk
best quality fabric
make to fancy dress
manufacturing price
₹ 328 / Piece Get Latest Price
| Color | multicolous |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Occasion | Daily Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Work | Hand work |
| Make | Machine Made |
| Blouse Length | 0.30 |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 265 / Piece Get Latest Price
| Style | Printed |
| Silk Type | Dola Silk |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 8 Piece
₹ 745 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Kalamkari Type | Digital Printed |
| Border Type | Printed Border |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | Without Blouse |
| Pattern | Peacock |
| Occasion | Festive Wear, Casual Wear |
| Saree Style | Srikalahasti |
| Work | Tassels |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1645 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Type | Stitched |
| Zari Type | Gold Zari |
| Design | Geometric |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Occasion | Daily Wear, Office Wear |
| Saree Length | 6 m |
| Pattern | Printed |
| Saree Width | 42 in |
| Set Contents | With Blouse |
| Blouse Fabric | Same as Saree |
| Wash Care | Machine Wash |
| Work | Printed |
| Saree Style | Bollywood Style |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1295 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Occasion | casual, Wedding |
| Pattern | Floral |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Handloom |
| Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 340 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Butti |
| Saree Length | 6.0 m |
| Saree Type | Vichitra Silk |
| Fabric | Soft Silk |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Border Type | Zari Border |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work Type | All Over Sequins |
| Occasion | Casual |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Sequins Finish | Single Sequins |
| Saree Style | Designer Saree |
| Color Family | Golden |
| Pattern | Geometric |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Tussar |
| Work Type | Printed |
| Saree Style | Bhagalpuri |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear, Party Wear, Casual Wear |
| Blouse Piece | Running Blouse |
| Pattern | Geometric |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Care Instructions | Hand Wash |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 255 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Colour | Multicolour |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern Type | Embroidered |
| Color | MIX |
| Usage/Application | FABRIC |
| Pattern | Embroidered |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| MIRROR WORK | |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Embroidered |
| Saree Work | hand work |
| Saree Fabric | pure Georgette |
| Saree Length | 6.60 |
| Saree Width | 44 |
Pure Georgette Bandhej sarees are a beautiful blend of elegance and tradition. Georgette is a lightweight, sheer fabric with a crinkled texture, and Bandhej (or Bandhani) is a traditional Indian tie-dye technique that creates intricate patterns and designs2.
These sarees are perfect for special occasions and celebrations, offering a luxurious feel and a rich look. The combination of Georgette's softness and the detailed Bandhej patterns makes for a stunning and unique garment.
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Work | Gota Work |
| Silk Type | Lichi Silk |
| Color | Red |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1049 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Fabric | Georgette |
| Saree Fabric | Georgette |
| Color | multi color |
| Saree Size | 6 m |
| Saree Length | 6m |
| Saree Width | 1 m |
₹ 775 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Cotton Type | Khadi Cotton |
| Craft Type | Kalamkari Prints |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | silk India corpotation |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Work | Kundan Work |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
₹ 345 / Piece Get Latest Price
| Color | multicolors |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Border Type | PRINT BORDER |
| Material | SILK FABRIC |
| Model Name/Number | 545656 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 154 / Meter Get Latest Price
| Occasion | Wedding |
| Design | Printed |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
| Blouse Fabric | Silk |
| Packaging Type | THAN |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 390 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Product Type | Embroidered |
| Prints/Pattern | Digital Print |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Ladies Suit/Dress Material |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Printed |
| Pattern | Geometric |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Hand Wash |
| Border Type | Printed Border |
| Fabric Finish | Matt |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Dola Silk |
| Work | Gota Work |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India