Leading Manufacturer of pashmina digital printed fabrics, innova fancy fabric, p.v. chanderi fabric, georgette dyeable fabric, rayon foil printed fabrics and poly rayon printed fabric from Surat.
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Cotton |
| Fabric Width | 44 inch (111 cm) |
| Suit Style | pashmina |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Suitable For | Saree |
| Work | digital print |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Poly Georgette |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Plain |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 58 / Meter Get Latest Price
| Composition | Cotton Silk |
| GSM | 70 GSM |
| Pattern | Plain |
| Use | Saree, Dupatta, Dress, Kurti |
| Zari Type | Cotton Zari |
| Fabric Width | 44 in |
| Material | FANCY DRESS |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 395 / Meter Get Latest Price
| Material | Georgette |
| Fabric | Silk |
| Fabric Type | Net |
| Usage | Lehenga, Suit |
| GSM | 51–70 gsm |
| Pattern | Embroidered |
| Width | 44 in |
| Dye Method | Yarn Dye |
| Finish | Soft Finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Print Type | Foil Print |
| Weight | 14 kg |
| Size | 44 panna |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Print Type | Digital Print |
| Usage/Application | Fancy dress, Kurti |
| Wash Care | Machine wash |
| Color | multicolors |
| Packaging Type | than |
| Brand | SILK INDA CORPORATION |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 80 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Color | multicolor |
| Weight | 17 kg |
| Usage/Application | fancy dress and kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Print Type | Digital Print |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Print Type | Foil Print |
| Usage/Application | use to fancy dress material |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 185 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Prints/Pattern | Printed |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 79 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Fabric Type | Polyester |
| Fabric Usage | Clothing |
| Pattern Type | Plain |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Width | 56 |
| Fabric | Soft Fabric |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Weight | 12 Kg |
| Color | Multicolor |
| Design/Pattern | Mil Print |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| GSM | 80 |
| Width | 44 inches |
| Prints/Pattern | Poly Satin |
| Type | Poly Satin |
| Color | White |
| Usage/Application | Occasional Wear |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 425 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Pattern Type | Embroidered |
| Color | multi colour |
| Occasion | Party |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 150 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Composition | 100% Cotton |
| Pattern Type | Plain |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | Thaan |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Viscose |
| Print Type | Digital Print |
| Width | 44 in |
| GSM | 80 GSM |
| Pattern | Multicolor |
| Use | Dress, Nightwear, Kids Wear, Scarf Dupatta, Shirt, Kurti, Saree |
| Color Family | Multi Color |
| Craft | Reactive Print |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 160 / Meter Get Latest Price
| Metallic Type | Nylon Metallic |
| Base Fabric | Silk |
| Fabric Width | 44 in |
| GSM | 81–100 GSM |
| Use Case | Blouse, Gown, Saree, Lehenga |
| Pattern | Geometric |
| Shine Level | High Gloss |
| Transparency | Semi Sheer |
| Color Tone | Multicolor |
Minimum order quantity: 6 Meter
Experience the perfect blend of modern texture and traditional elegance with Simar Crush Tissue. This exquisite fabric is celebrated for its unique "crushed" or pleated effect, which adds a sophisticated multidimensional depth to its appearance. Infused with a delicate metallic sheen, it captures and reflects light beautifully, making it an ideal choice for high-end occasion wear.
₹ 465 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Crepe |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Pattern | Floral Print |
| Occasion | School Unifrom |
| Pallu Style | Printed Pallu |
| Color | Green, Wine, Grey, Black, Red, Maroon, Beige, Royal Blue, Navy Blue, Brown |
| Wash Care | Hand Wash |
| Saree Width | 44 inch |
| Gender | Women |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton Cambric |
| Colour | Multicolour |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Use | Dress Material |
| Item Name | COTTON PRINT FABRIC |
| Work | Foil Print |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Print Type | Digital Print |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 185 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Type | Micro Polyester |
| Width | 44 inches |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Ladies Top |
| Composition | 100% Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
| Prints/Pattern | Floral Print |
Minimum order quantity: 30 Meter
₹ 351 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | School hospital uniform |
| Blouse | Unstitched |
| Border | Printed |
| Make | Hand Made |
| Brand | Silk India Corporation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 580 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Usage/Application | Suit |
| Design/Pattern | Plain |
| Pack Type | than |
| Occasion | party |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20000 Meter
₹ 112 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Weight | medium |
| Usage/Application | fancy dress material |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Design/Pattern | Flower print |
| Print Type | Discharge |
| Brand | Silk India corporation |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India