Manufacturer of a wide range of products which include simar chanderi fabric, chanderi digital printed fabrics, pure tissue fabric, mul chanderi fabric, premium mul chanderi plain fabric 60 gsm with lightweight smooth texture and organza print fabric.
₹ 67 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Simar Chanderi |
| Work | Plain |
| Material | Simar Chanderi |
| Width | 44 inch (112 cm) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 50 - 100 GSM |
| Suitable For | Saree |
| Pattern | Geometric |
| Features | Dyeable |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Composition | Cotton Silk |
| GSM | 60 GSM |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses |
| Color | Multicolour |
| Material | CHANDERI FABRIC |
| Craft | Chanderi |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Printed |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Silk Type | Tussar Silk |
| Weave | Jacquard |
| GSM | 81–110 GSM |
| Fabric Width | 44 in |
| Use Case | Dress |
| Yarn Type | Throw Yarn |
| Pattern | Embroidered |
| Finish | Soft |
| Dye Method | Printed Dye |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 185 / Meter Get Latest Price
| Composition | Cotton Silk |
| GSM | 55 GSM |
| Pattern | Embroidery |
| Use | Saree, Lehenga, Dress, Kurti |
| Zari Type | Cotton |
| Fabric Width | 44 in |
| Cotton Silk | Mul Chanaderi |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Composition | Chanderi |
| GSM | 60 GSM |
| Pattern | Plain |
| Use | Saree, Dress |
| Zari Type | Cotton Zari |
| Fabric Width | 44 in |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Fabric | Organza |
| Material | Nylon |
| Packaging Type | Than |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 349 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Saree Pattern | Printed |
| Occasion | Daily Wear |
| Saree Length | 6 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Work | Printed |
| Saree Color | Multi Color |
| Blouse Fabric | Chiffon |
| Wash Care | Hand Wash |
| Saree Width | 44 inch |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 159 / Meter Get Latest Price
| Silk Type | Raw Silk Blend |
| Texture | Heavy Slub |
| GSM | 111–140 GSM |
| Width | 44 in |
| Use Case | Kurta, Saree |
| Pattern | Embroidered |
| Finish | Soft |
| Dye Method | Yarn Dyed |
Minimum order quantity: 5 Meter
Exude elegance with this stunning Raw Silk fabric, featuring a rich, textured finish and a vibrant tomato-red base. The fabric is meticulously adorned with a dense all-over floral jaal pattern, embroidered in contrasting turquoise and golden-yellow threads. Each floral motif is highlighted with delicate sequin work, adding a sophisticated sparkle that makes it perfect for grand occasions.
₹ 690 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Weight | 100 Grams |
| Product Type | RFD/Dyeable |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Ladies Suit/Dress Material |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 60 Meter
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India