Our product range includes a wide range of rich look chain stiched zaal work in whole saree with attractive border, georgette sequence work fabric, viscose crepe jecord fabric featuring rich self-jecord embroidery, net fabric embroidery work, net embroidery fabric and fandy tissue embroidery work fabric, enhanced with fine beads embroidery.
₹ 1295 / Piece Get Latest Price
| Fabric | silk |
| Work | Embroidery |
| Saree Style | rich look chain stiched zaal |
| Occasion | Casual Wear, Festive Wear, Wedding Wear |
| Color | Multicolor |
| Blouse | Stitched Blouse |
| Saree Length | 6.0 m |
| Border Type | Embroidery Border |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 379 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Georgette |
| Work Style | Embroidery |
| Fabric Width (Panna) | 44 inch |
| Fabric Color | Purple |
| GSM (g/m²) | 90 GSM |
| End Use | Kurta/Kurti, Gown |
Minimum order quantity: 5 Meter
Elevate your collection with this premium Georgette Sequence Work Fabric, a masterpiece of craftsmanship designed for high-end fashion. This lightweight, semi-transparent georgette features a soft, fluid drape that ensures effortless elegance and comfort.
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Fabric Name | Viscose Crepe |
| GSM (Grams per sq. meter) | 110 GSM |
| Width (Panna) | 44 inch |
| Composition | 100% Viscose |
| Weave Type | Jacquard |
| Yarn Count | 60x60 |
| Fabric Type | Embroidered |
| End Use | Dress Material |
| Features | Slub |
| Length | 20 |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Net Fabric |
| Material | Georgette |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Net Fabric |
| Material | Georgette |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 675 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Viscose Crepe |
| Work Type | Thread Embroidery |
| Use | Suit, Lehenga |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 44 |
| GSM | 60 |
| Fabric | Pure Viscose Embroidery Work |
| Length | 25 |
| Embroidery Type | Bids Embroidery |
Minimum order quantity: 3000 Meter
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Pure Chiffon |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Casual |
| Pattern | Rangoli Chiffon Saree |
| Border Type | Zari Border |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Pure Chiffon |
| Work | Embroidery |
| Occasion | Casual |
| Pattern | Butti |
| Border Type | Embroidered Border |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 Piece
Elevate your ethnic wardrobe with this exquisite Chinon Chiffon Saree, a perfect blend of airy comfort and high-fashion glamour. Crafted from premium, flowy fabric, it features vibrant Multi-Embroidery work that adds a sophisticated pop of color and intricate detail to your look.
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Material | Georgette |
| Pattern Type | Embroidered |
| Color | multicolor |
| Occasion | Party |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India