Offering you a complete choice of products which include top bottom dupattas, designer tissue dupatta, gaji dupatta, net embroidery 4 side duppta, tissue silk dupatta and cotton range work dupatta.
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Printed |
| Color | Multicolor |
| Occasion | Casual Wear |
| Length | 2.50 m |
| Embellishments | Lace Border |
| Dyeable | No |
| Brand | OCM |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 675 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Color | multicolors |
| Type | fancy work |
| Traditional Name | tissue dupatta |
| Work | fancy work |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Wash Care | Machine wash |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Color | ALL COLOUR |
| Length | 2.50 CUT METER |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Color | multicolour |
| Type | tissue work fabric |
| Work | heavy work |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Party Wear | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Design & Work | Embroidery Jaal |
| Length (Cut) | 2.5 m |
| Fabric | Net |
| Border Style | 4-Side Border |
| Embellishments | Zari Work |
| Color | Multicolor, Blue, Gold, Black, Green, Yellow, White, Pink, Red |
| Features | Dyeable |
| Occasion | Wedding, Party, Casual, Festive |
Minimum order quantity: 6 Piece
Elevate your ethnic ensemble with this stunning Net Embroidery Dupatta, designed to add a layer of ethereal grace to any outfit. Crafted from premium, lightweight mesh net, this dupatta offers a delicate drape that feels as light as air while maintaining a sophisticated structure.
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Type | fancy dupatta |
| Traditional Name | Tissue work dupatta |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Occasion | party |
| Wash Care | Handwash |
| Dyeable | no dyeable |
| Embroidery Type | heavy work |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Cotton |
| Length | 2.5 m |
| Pattern | Embroidered |
| Print Technique | Shibori |
| Color | White |
| Embellishments | Sequence |
| Occasion | Festive Wear |
| Width (Pana) | 44 inch |
Minimum order quantity: 20 Piece
Elevate your ethnic wardrobe with our Cotton Range Work Dupatta collection, where traditional craftsmanship meets the breathable comfort of pure cotton. These dupattas are designed to be the statement piece of any outfit, transforming a simple solid kurta into a celebratory ensemble.
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Print Type | Digital Print |
| Packaging Type | pcs |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
₹ 375 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Embroidery Work | Sequins |
| Type | georgette viscose dupatta |
| Color | Multicolor |
| Work | Embellished |
| Width | 44inch |
| Usage/Application | party |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India