Our range of products include rayon rinka fabric 56 width, rayon premium fabric, rayon foil fabric and viscose tissue bada panna work.
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Print Type | Procion Print |
| Width(In Inches) | 54-56 |
₹ 95 / Meter Get Latest Price
| Model Name/Number | 67 SIC |
| Print Type | Discharge |
| Width | 44 |
| Weight | depends of order |
| Color | lots of design |
| Type | rayon |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | Rayon |
| Width (Panna) | 44" (111 cm) |
| Width | 37 Inches/93 cm |
| Prints/Pattern | Traditional |
| Print Design | Ethnic |
| End Use / Application | Crafting |
| Material | Rayon |
| Pattern Type | Foil Print |
| GSM | 200 |
| Color | Multicolour |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Season | Suitable for Summer |
| Gauge | 16 |
| Yarn Count | 25's |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 40 Meter
₹ 515 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 44 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Width | 44 inches |
| Print Type | Foil Print |
| Use | Gown, Kurti |
| Print Style | Floral |
| Usage/Application | fancy lehenga |
| Color | multicolors |
Minimum order quantity: 20 Meter
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India