Pioneers in the industry, we offer pure viscose tissue crush fabric with hand moti embroidery 44" width, 80 gsm, organza fancy dupatta, organza embroidery work fabrics, premium soft organza position print with sequence embroidery 45 gsm, 44" width, embroidery multi sequance work organza fabric for lehenga and all plain silk fabric from India.
₹ 240 / Meter Get Latest Price
| Material | Pure Viscose Tissue Crush |
| Width | 44 inches |
| Weight | 80 Grams |
| Color | White |
| Usage/Application | Saree |
| Wash Care | Dry Clean |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Printed |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidery |
| Type | dupatta |
| Work | digital |
| Color | mix |
| Material | dupatta |
| Fabric | organza |
| Purity | best quality |
₹ 210 / Meter Get Latest Price
| Brand | silk India corporation |
| Saree Length | than |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | Without Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Packaging Type | theli packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 240 / Meter Get Latest Price
| Organza Type | Soft |
| Width | 44 inch |
| Pattern | Printed |
| Weight (GSM) | 45 GSM |
| Finish | Soft |
| Material | Silk |
| Work | Sequins Work, Embroidery |
| Color | Dyeable/White |
| Use | Apparel |
| Weave Type | Plain Weave |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Length | 44 |
| Print Type | Embroidery |
| Embroidery Type | Multi Work |
| Other Details | Organza Type |
| Used For | Lehenga |
Minimum order quantity: 3000 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Silk Type | Raw Silk |
| Weave | Plain |
| GSM | 81–110 GSM |
| Width | 44 in |
| Use Case | Dupatta, Kurta, Saree, Dress |
| Finish | Shiny |
| Dye Method | Yarn Dyed |
| Color Family | Maroon, Pink, Red, Green, Yellow, Black, Grey, Blue, White, Brown |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 52 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Colour | Multicolour |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern Type | Plain |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 33 / Meter Get Latest Price
| Type | Dyed |
| Pattern Type | Plain |
| GSM | 33 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / meter Get Latest Price
| Brand | Silk india |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Set Content | Without Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India