Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer soft mul mul cotton silk sarees, soft banarasi cotton silk saree, rayon embroidery fabric, rayon work fabric, vichitra silk fabric and paper silk work fabric 44 panna.
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Cotton Silk |
| Pattern | Zari Woven |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Type | Unstitched |
| Zari Type | Gold Zari |
| Design | Geometric |
| Border Type | Contrast Border |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 10 Piece
Embrace the ethereal charm of our Soft Mulmul Cotton Silk Saree, a masterpiece of comfort and artistry. This saree combines the breathable lightness of fine mulmul with the luxurious, subtle sheen of silk, making it an ideal choice for all-day elegance.
₹ 1195 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Soft Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Type | Unstitched |
| Zari Type | Gold Zari |
| Design | Geometric |
| Border Type | Zari Border |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 185 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Silk Type | Vichitra Silk |
| Width | 44 inches |
| Product Type | Embroidered |
| Material | Viscose silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Silk Type | 100% Silk |
| Width(In Inches) | 44-45 |
| Design/Pattern | Embroidered |
| Usage/Application | ALL USE OF DRESS MATERIAL |
| Size | 44 PANNA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 1095 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | crunchy silk |
| Work | Thread |
| Saree Length | 6.3 m |
| Occasion | Festive Wear, Traditional Wear, Engagement Wear, Wedding Wear |
| Blouse Type | With Blouse Piece |
| Pattern | Embroidered |
| Border Type | Zari Border |
| Set Content | Saree With Blouse |
| Wash Care | Hand Wash |
| Weave Type | Woven |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 543 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Embroidery |
| Lace Width | 3 Inch |
| Work Type | Embroidery, Beaded |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Roll Length | 9 mtr |
| Design Pattern | Scalloped |
| Usage | Saree, Blouse, Craft, Dupatta, Suit, Curtain, Lehenga, Kurti |
₹ 340 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Jacquard |
| Lace Width | 3 Inch |
| Work Type | Embroidery, Sequin, Mirror Work, Zari Work, Beaded, Pearl / Moti, Dori Work, Stone Work |
| Base Color | Multi-Color |
| Roll Length | 9 mtr |
| Design Pattern | Geometric |
| Usage | Blouse, Suit, Curtain, Kurti, Lehenga, Dupatta, Saree, Craft |
| Lace Type | Gota Patti |
₹ 265 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Gota |
| Lace Width | 3 Inch |
| Work Type | Mirror Work, Dori Work, Pearl / Moti, Zari Work, Embroidery, Beaded, Stone Work, Sequin |
| Base Color | Multi-Color |
| Roll Length | 18 mtr |
| Design Pattern | Geometric |
| Usage | Craft, Lehenga, Suit, Kurti, Curtain, Blouse, Dupatta, Saree |
| Lace Type | Gota Patti |
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India