Leading Manufacturer of pure cotton multicolour, all pure cotton work ready design fabric, pure cotton hacoba fabric and pure cotton fabric from Surat.
₹ 249 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Pure Cotton |
| Quality / Construction | 2/60x40 |
| GSM (Fabric Weight) | 75 GSM |
| Width | 44 inch (112 cm) |
| Pattern | Multi embroidery |
| Composition | Pure Cotton |
| Use / Application | Dress Material, Shirting, Kurti/Kurta |
| Print Technique | Foil Print |
| Color | White |
| Finish | Soft Flow |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| Width | 44 inch (112 cm) |
| Pattern | Embroidered |
| GSM (Fabric Weight) | 90-110 gsm |
| Print Technique | Digital Print |
| Quality / Construction | 60x60 |
| Use / Application | Kurti/Kurta |
| Fabric Type | Cambric |
| Color | White |
| Finish | Bio-Wash |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 155 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Pure Cotton (60x60) |
| Print Type | Hacoba Print |
| GSM (Grams per Square Meter) | 95 GSM |
| Width | 44 in (1.1m) |
| Use | Kurti/Kurta, Dress Material |
| Fabric Form | Running Fabric |
| Work | Sequin |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Width | 44''-45'' |
| Fabric | Pure Cotton |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Season | all type |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India