Our range of products include rayon printed fabric, rayon big panna foil, premium space silk digital print fabric 45 gsm, 44" width, 20 mtr, rayon foil printed fabric, rayon print fabrics and rayon printed 58 panna 17 kg.
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Width (Panna) | 44 inch |
| Fabric Quality (Weight) | 17 kg |
| Print Type | Foil Print, Discharge Print, Digital Print, Pigment Print |
| Use | Dress, Stole/Dupatta, Kurti |
| Print Style | Floral |
| Color | Multi-Color |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Print Type | Foil Print |
| Width(In Inches) | 58-60 |
| Weight | 58 |
| Usage/Application | dress |
| Wash Care | Handwash |
| Packaging Type | pcs |
| Packaging Size | 22 - 22 mtr cut |
| Brand | silk india corporation |
| Type | rayon fabric big panna |
| Service Location | Surat textile market |
| Manufacturer by | silk india corporasion |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Print Type | Digital Print |
| Weight | 8 Kg |
| Usage/Application | Saree And Dress |
| GSM | 45 |
| Color | Blue |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Design/Pattern | Space Silk Digital Print |
| Brand | Fabric House |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Print Type | Foil Print |
| Usage/Application | Dress material |
| Packaging Type | than |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 85 / Meter Get Latest Price
| Width | 44 inches |
| Print Type | Digital Print |
| Usage/Application | USE TO FANCY DRESS MATERIAL |
| Packaging Type | THAN |
| Design/Pattern | PRINTING |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Print Type | Discharge |
| Width(In Inches) | 58-60 |
| Weight | 17 kg |
| Usage/Application | Use for kurti and dress |
| Wash Care | Machine wash |
| Design/Pattern | Flowe and gemotical |
| Brand | Silk india corporation |
₹ 215 / Meter Get Latest Price
| Material | 100% Viscose |
| GSM | 130 |
| Width | 44 in |
| Weave Pattern | Jacquard Floral |
| Use | Kaftan |
| Color | Blue |
| Design | Printed |
| Occasion | Wedding Wear, Party Wear, Formal Wear, Ethnic Wear, Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash Gentle, Hand Wash |
Minimum order quantity: 2000 Meter
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India