Leading Manufacturer of raw silk jacquard butta fabric offers rich texture, 100 gsm strength, premium glass roman silk plain viscose fabric for dress making, dyeable ramesh fabric, shiffon plain faibric, shiffon 2d plain fabrics and chinon chiffon fabric from Surat.
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Width | 58 |
| Work | Embroidery, Jacquard |
| GSM (Grams per Sq. Meter) | 100 GSM |
| Design | Floral |
| Use | Kurti, Blouse |
| Color | Dyed |
| Wash Care | Hand Wash, Machine Wash |
| Work Type | Jaquard |
Minimum order quantity: 5000 Meter
₹ 105 / Meter Get Latest Price
| Silk Type | Glass Roman Silk |
| Weave | Silk |
| GSM | 81–110 GSM |
| Fabric Width | 44 in |
| Use Case | Dress |
| Yarn Type | Spun |
| Pattern | Plain |
| Finish | Soft |
| Dye Method | Piece Dyed |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Material | dyeable all fabric |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Silk |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 52 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Colour | Multicolour |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern Type | Plain |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Colour | Available in Different Colours |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern Type | Plain |
| Weave Type | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 525 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Chinon Chiffon |
| Width | 44 inch |
| Material | Chiffon |
| GSM (Grams per Square Meter) | 61-80 gsm |
| Work | Digital Print Embroidered |
| Finish | Satin Finish |
| Pattern | Traditional/Ethnic |
| Use | Kurti/Suit, Dress, Lehenga/Gown, Saree |
| Fabric Form | Printed |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 1049 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Satin |
| Finish Type | Soft Finish |
| Occasion | Party Wear, Wedding Wear, Casual Wear |
| Work | Fendy Sattin |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Border | Embroidered Border |
| Drape Quality | Soft Drape |
| Wash Care | Hand Wash |
| Saree Width | 44 in |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 640 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Kanjipuram |
| Fabric | Riko Zari |
| Occasion | Casual Wear |
| Pattern | Floral |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Border Type | Contrast Border |
| Saree Length | 6.3 m |
Minimum order quantity: 6 Piece
Embrace timeless grace with this exquisite Semi Dola Silk Saree, a perfect fusion of traditional craftsmanship and modern flair. The fabric is renowned for its soft, fluid drape and subtle sheen, making it an effortless choice for any occasion. It features delicate Riko Zari floral butis intricately woven across the body, creating a shimmering effect that captures the light beautifully.
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Viscose Georgette |
| Print Type | Embroidered |
| GSM | 80 GSM |
| Width | 44 in (112 cm) |
| Use Case | Saree, Dress, Lehenga |
| Color Family | multicolors |
| Weave | Georgette |
| Pattern | Floral |
| Finish | Soft |
| Dyeing Method | Reactive Print |
Minimum order quantity: 5 Meter
₹ 745 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Width | 44 inches |
| Pattern Type | hand work |
| Packaging Type | Than |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 710 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inches |
| Pattern Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | DRESS MATERIAL , KURTI |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Pattern Type | Plain |
| Colour | Available in Different Colours |
| Material | Chiffon |
| Width | 44 inches / 112 cm |
| Pattern / Design | Abstract |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | as per demand |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Fabric Usage | SAREE AND DRESS MATERIAL |
| Wash Care | Machine wash |
| Brand | SILK INDIA CORPORATION |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 136 / Piece Get Latest Price
| Type | chinnon print work |
| Purity | best quality |
| Color | mix |
| Work | |
| Traditional Name | bandhani |
| Fabric | chinnon |
| Pattern | Printed |
| Packaging | Poly Bag |
| Suitable For | Ladies |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 114 / Meter Get Latest Price
| Pattern Type | Plain |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 38 |
| Construction | Knitted |
| Composition | Polyester Kota Checks |
| Width | 44 inch |
| Stretch | No Stretch |
| Color | Solid Dyed |
| Weave / Knit Type | |
| Pattern | Checked |
Minimum order quantity: 20 Meter
₹ 150 / meter Get Latest Price
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Digital Prints |
| Fabric Content | 50% Cotton & 50% Silk |
| Usage | Ethnic Wear/Dresses, Tops/Blouses/Kurtis |
| Material | Mix |
| Fabric Type | Dyeable & Basic Fabrics |
| Packaging Type | Than |
| Brand | Silk india corporation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 meter
₹ 155 / Meter Get Latest Price
| Material | Chiffon |
| Pattern Type | Printed |
| Colour | Available in Different Colours |
| Width | 40 inches /102cm |
| GSM | 185 |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 50m |
Minimum order quantity: 20 Meter
Murari Bhattar (Owner)
Silk India Corporation
Shop No J-2050, Surat Textile Market, Ring Road
Surat - 395002, Gujarat, India